Σε πρώτο πλάνο η μητέρα μου Μαρία επιδεικνύει τις γυμναστικές τις ικανότητες με μάλλον αγχωμένο ύφος. Τότε ήταν οχτώ χρόνων και μαθήτρια τρίτης δημοτικού. Μερικά χρόνια αργότερα επέστρεψε στο ίδιο σχολείο ως δασκάλα και παραμένει εκεί μέχρι σήμερα.
Σημ. Οι γυμναστικές επιδείξεις τη δεκαετία του ’60 ήταν ένα σημαντικό γεγονός που επισφράγιζε το τέλος της σχολική χρονιάς. Μαθητές από όλες τις τάξεις συγκεντρώνονταν στην αυλή του σχολείου και παρουσίαζαν ένα σύντομο γυμναστικό πρόγραμμα στους δασκάλους και τους γονείς τους. Μιας και δεν υπήρχαν πολλοί τρόποι διασκέδασης την εποχή εκείνη, οι γυμναστικές επιδείξεις είχαν χαρακτήρα κοσμικής γιορτής και οι καλεσμένοι, δηλαδή οι γονείς, έβαζαν τα «καλά» τους για να πάνε να τις παρακολουθήσουν.
Φανή Κατσικάρη
Σε αυτή τη στήλη φιλοξενούμε παλιές φωτογραφίες της οικογένειάς μας, των φίλων μας, των ανθρώπων που γνωρίζουμε. Ακόμη χώρων ή τόπων, που είναι κομμάτι των αναμνησεών μας. Αν θέλετε κι εσείς να μοιραστείτε μαζί μας τις αναμνήσεις σας, στείλτε μας τις φωτογραφίες σας και ένα σύντομο κείμενο που να εξηγεί τί βλέπουμε στο mail: [email protected]
Ειδήσεις σήμερα:
- Τουλάχιστον 4 νεκροί και 4 βαριά τραυματίες από τροχαίο στην Πύργου – Κυπαρισσίας. Νταλίκα παρέσυρε τρία ΙΧ
- Χάος στη Γαλλία μετά από σαμποτάζ στο σιδηροδρομικό δίκτυο. Έκαψαν και βανδάλισαν βαγόνια. 800 χιλ επιβάτες καθηλωμένοι
- Πανελλαδικές 2024: Πτώση βάσεων για τις περιζήτητες σχολές. Οι 5 σχολές με τις υψηλότερες και χαμηλότερες βάσεις
- “Σαν να ήμουν νεκρή”. Συγκλονίζει η κατάθεση της πρωταθλήτριας ενόργανης για την απόπειρα ασέλγειας από τον προπονητή της
Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr