Χρυσός ο Τεντόγλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στη Βουδαπέστη

Ο ιπτάμενος Έλληνας σούπερ σταρ, Μίλτος Τεντόγλου, κατέκτησε χθες το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους και στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στη Βουδαπέστη, γράφοντας για μια ακόμη φορά ιστορία.

Ο Μίλτος Τεντόγλου για μια ακόμη φορά «μίλησε» στο φινάλε, σοκάροντας τον μεγάλο του αντίπαλο Πίνοκ, με ένα τρομερό και απίστευτο άλμα στα 8.52μ.!

Ο Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής έγραψε ιστορία, καθώς έχει κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο σε όλες τις διοργανώσεις που έχει αγωνιστεί.

Το χθεσινό ήταν το μοναδικό μετάλλιο που έλειπε από την συλλογή του καθώς με άλμα 8,52 αναδείχθηκε Παγκόσμιος πρωταθλητής στην τελευταία του προσπάθεια.

«Πάω για να νικήσω. Δεν υπάρχει κάτι άλλο για εμένα εκτός από το χρυσό μετάλλιο», ήταν τα λόγια του κατά την αναχώρηση του για τη Βουδαπέστη, όπου διεξήχθη φέτος το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.Ο κορυφαίος αθλητής του κόσμου στο μήκος, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και όπως υποσχέθηκε, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους, σε έναν φανταστικό αγώνα που απόλαυσαν όσοι τον παρακολούθησαν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έβαλε τις βάσεις για το χρυσό μετάλλιο από το ξεκίνημα του αγώνα με ένα τρομερό πρώτο άλμα στα 8.50μ.

Ο Μίλτος Τεντόγλου, με ατομικό ρεκόρ 8.60μ. και φετινή καλύτερη επίδοση στα 8.41μ., «πέταξε» στο πρώτο του άλμα, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη. Ο μεγάλος του αντίπαλος, ο Τζαμαϊκανός Γουέιν Πίνοκ, πήδηξε κι αυτός 8.50μ.

Στη δεύτερη προσπάθεια ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν άκυρος ενώ ο Πίνοκ είχε 8.40μ. στο πρώτο του άλμα, με αποτέλεσμα ο Τζαμαϊκανός να υπερισχύει του Έλληνα πρωταθλητή στην ισοβαθμία.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν άκυρος και στην τέταρτη προσπάθεια του, ενώ ο Πίνοκ έκανε προσπάθεια στα 8.03μ.

Στην πέμπτη του προσπάθεια, ο Τεντόγλου προσγειώθηκε στα 8.30μ., παραμένοντας δεύτερος και όλα κρίθηκαν, όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε ο Έλληνας υπεραθλητής, στο τελευταίο του άλμα.

Ο τρομερός Μίλτος Τεντόγλου έκανε ξανά το θαύμα του, πηδώντας στα 8.52μ. και ξεπέρασε τον Τζαμαϊκανό, βρισκόμενος μια «ανάσα» από τη κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Στην τελευταία του προσπάθεια ο Πίνοκ πήδηξε 8.32μ. και ο Τεντόγλου έγραψε ιστορία και στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής!

Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr