Οι μεγάλες ανατροπές στην ιστορία του Αυστραλιανού Όπεν. Αθλητές στο Νούμερο 212 της κατάταξης που το κέρδισαν και η μεγάλη έκπληξη της Σερένα Ουίλιαμς

Το Αυστραλιανό Όπεν είναι ένα από τα ιστορικότερα τουρνουά τένις. Σηματοδοτεί την αρχή της νέας σεζόν για τα Γκραν Σλαμ, καθώς είναι το πρώτο από τα τέσσερα που διεξάγονται μέσα στη χρονιά.
Παραδοσιακά, τα ντέρμπι μεταξύ των κορυφαίων της παγκόσμιας κατάταξης τείνουν να καθορίζουν τον μεγάλο νικητή. Στην μακρόχρονη ιστορία της διοργάνωσης ωστόσο έχουν υπάρξει κι εξαιρέσεις. Παρακάτω είναι μερικά παραδείγματα όπου τα outsider έκαναν την ανατροπή και ανέβηκαν στο βάθρο.

Το 1976, ο Αυστραλιανός Mark Edmondson ήταν το νούμερο 212 της παγκόσμιας κατάταξης. Αδυνατώντας να βγάλει τα προς το ζην μόνο από το τένις, δούλευε τα πρωινά ως καθαριστής σε ένα νοσοκομείο. Με τα χρήματα που εξοικονομούσε από τον μισθό του, πλήρωνε τα ταξίδια για να συμμετέχει σε τουρνουά του εξωτερικού.

Το ταλέντο του στο τένις ήταν εμφανές. Εξέπληξε όμως τους πάντες όταν το 1975 κατέκτησε την πολυπόθητη πρόκριση για το μεγάλο τουρνουά της χώρας του. Ακόμα μεγαλύτερη ήταν η έκπληξη των θεατών όταν τον Ιανουάριο του 1976 παρακολούθησαν ζωντανά την εξαιρετική του απόδοση, που τον οδήγησε στην κατάκτηση του τουρνουά.

Διαβάστε ακόμα: Ο Ρολάν Γκαρός δεν είχε καμία σχέση με το τένις! Ήταν θρυλικός πιλότος που επινόησε το οπλοπολυβόλο του πιλότου και έκανε πρώτος 5 καταρρίψεις εχθρικών αεροπλάνων

Ο Edmondson βγήκε πρώτος στο Απλό Ανδρών και έγινε ο παίκτης με την χαμηλότερη θέση κατάταξης που έχει κερδίσει ποτέ τουρνουά Γκραν Σλαμ. Το ρεκόρ παραμένει μέχρι σήμερα. Είναι επίσης ο τελευταίος Αυστραλός που έχει ανέβει στην πρώτη θέση του βάθρου.

Το παιχνίδι έγινε κάτω από ισχυρούς ανέμους και διεκόπη μέχρι να κοπάσουν. Η αναμέτρηση ονομάστηκε “η μάχη των μουστακαλήδων”, καθώς και οι δύο είχαν μεγάλα μουστάκια. Όταν τελείωσε το παιχνίδι ο δημοσιογράφος ρώτησε τον Έντμοσον: υποθέτω δεν είχες ετοιμάσει νικητήρια δήλωση ε;

-Μπα ήταν η αυθόρμητη απάντησή του.

Δείτε μερικές εκπληκτικές φάσεις στο παρακάτω βίντεο

Δύο χρόνια αργότερα, το 1978, η επίσης Αυστραλή Chris O’Neil έγινε η πρώτη γυναίκα που νίκησε το Αυστραλιανό Όπεν όντας αδιαβάθμητη. Η 22χρονη τενίστρια είχε κερδίσει τίτλους σε νεανικά πρωταθλήματα της χώρας της, ποτέ όμως ένα Γκραν Σλαμ. Η ίδια δήλωσε ότι το τουρνουά εκείνη τη χρονιά ήταν πιο αδύναμο από ποτέ.

Το 2007 η Serena Williams ήταν outsider. Wikimediamtx Commons

Παρόλα αυτά, χρειάστηκαν σχεδόν 30 χρόνια για να επαναλάβει κάποια το επίτευγμά της.

Το 2007 η Αμερικανίδα Serena Williams κατέκτησε την πρώτη θέση, επίσης εκτός αρχικής κατάταξης. Η συνέχεια της καριέρας της βέβαια ήταν θριαμβευτική.

Την ίδια χρονιά που η O’Neil θριάμβευσε από το πουθενά, παραλίγο να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου ένα ακόμα outsider. Ο 26χρονος John Marks, νούμερο 177 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να φτάσει ως τον τελικό της διοργάνωσης όπου ηττήθηκε από τον Αργεντίνο πρωταθλητή Guillermo Vilas.

Το εντυπωσιακό ήταν ότι ο Marks στον ημιτελικό απέκλεισε τον Arthur Ashe, ένα από τα μεγάλα φαβορί. Ο Ashe ήταν ήδη κάτοχος τριών τίτλων Γκραν Σλαμ, ενώ μέχρι σήμερα παραμένει ο μοναδικός έγχρωμος τενίστας που έχει κερδίσει το Wimbledon, το US Open και το Αυστραλιανό Όπεν.

αρχική εικόνα: Wikimediamtx Commons

Διαβάστε στη “ΜτΧ”: Γιατί στο τένις ακούγεται ο όρος «love» για όποιον έχει μηδενικό σκορ και γιατί οι πόντοι εξελίσσονται 0, 15, 30, 40

Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr