Σε υψόμετρο 1060 μέτρων, στα βορειοδυτικά του νομού Γρεβενών, υπάρχει ένα πετρόχτιστο γραφικό χωριό, με την παραδοσιακή αρχιτεκτονική των σπιτιών του Βοΐου και ένα απαράμιλλο φυσικό κάλλος.
Το Δοτσικό είναι η βορειότερη κοινότητα του νομού Γρεβενών και θεωρείται, όχι άδικα, πολιτιστικό σταυροδρόμι, αφού στους κόλπους του συναντώνται οι κτηνοτροφικές πρακτικές των Βλάχων, με τις δεξιότητες των μαστόρων της Ηπείρου και τις συνήθειες των Κουπατσαραίων.
Αξεπέραστο δείγμα λαϊκής αρχιτεκτονικής του χωριού, θεωρείται το μονότοξο πέτρινο εντυπωσιακό γεφύρι του, το οποίο είναι χτισμένο στο μεγαλύτερο υψόμετρο απ’ όλα τα γεφύρια της Μακεδονίας και είναι το μοναδικό της περιοχής, όπου βρίσκεται μέσα σε οικισμό.
![](https://www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2021/11/Dotsiko-mtx3.jpg)
Αεροφωτογραφία του συνεργάτη μας Μαρίνου Χαραλαμπόπουλου
Κάτω από τη μοναδική καμάρα του κυλά ο ποταμός Δοτσικιώτης, παραπόταμος του Βενέτικου, ο οποίος χωρίζει το χωριό σε δύο συνοικισμούς : Τσιγκέλ και Κιατσαβίκ Μαχαλά.
Το γεφύρι εικάζεται ότι είναι χτισμένο το 1804 και αποδίδεται σε Γιαννιώτες μαστόρους, ενώ στο σώμα του φέρει αρκάδες (κατακόρυφες πέτρες που χρησιμεύουν ως στηθαία, δηλαδή ως προστατευτικές κατασκευές εκατέρωθεν του καταστρώματος του γεφυριού).
Μία δεύτερη εκδοχή αναφέρει πως χτίστηκε γύρω στα 1870 από μαστόρους του Δοτσικού και της Καλλονής. Έχει μήκος 24 μέτρα, πλάτος 4 μέτρα και το ύψος του θεωρείται αρκετά χαμηλό, μόλις στα 4 μέτρα. Στο κλειδί του τόξου στη νότια όψη του γεφυριού, υπάρχει λιθανάγλυφη μορφή, πιθανόν για αποτροπή του κακού.
Το γεφύρι έχει κηρυχθεί από το 1990 ως διατηρητέο μνημείο
![](https://www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2021/11/Old_Bridge_Dotsiko.jpg)
Το χωριό κόβεται στη μέση από το Δοτσικιώτη παραπόταμο του Βενέτικου, που κατεβαίνει από τις πλαγιές της Σκούρτζιας και τις άλλες χαμηλότερες χαράδρες, το ενώνει το μονότοξο πέτρινο γεφύρι.
Αρκετά χρόνια πίσω, στα τέλη της δεκαετίας του ’70, στο χωριό έγιναν πολλά από τα γυρίσματα της ταινίας του Θεόδωρου Αγγελόπουλου «Μεγαλέξαντρος».
Επί έναν ολόκληρο χειμώνα το Δοτσικό είχε μεταμορφωθεί για τις ανάγκες του έργου και πολλοί Γρεβενιώτες έλαβαν μέρος στην ταινία ανιδιοτελώς, είτε σαν κομπάρσοι, είτε και με μικρούς ακόμα ρόλους.
Όταν το 1980 έγινε η πρώτη δημόσια προβολή της ταινίας στον κινηματογράφο “Αχίλλειον” των Γρεβενών με την παρουσία του ίδιου του Αγγελόπουλου, κανένας δεν μπορούσε να γνωρίζει τις διακρίσεις που θα λάμβανε το έργο στον δρόμο του προς τις Κάννες.
Η ταινία βραβεύθηκε με τον Χρυσό Λέοντα στο Φεστιβάλ Βενετίας, καθώς και τα βραβεία Special Jury Prize και FIPRESCI Prize, ενώ την ίδια χρονιά, ο «Μεγαλέξαντρος» προβλήθηκε και στο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ της Θεσσαλονίκης, όπου και τιμήθηκε με τέσσερα ακόμα βραβεία.
Δείτε το χωριό από ψηλά στο βίντεο του συνεργάτη μας Μαρίνου Χαραλαμπόπουλου:
![“Μεγαλέξαντρος”, ο λαοφιλής ληστής που δραπετεύει για να λυτρώσει τη χώρα. Η βραβευμένη ταινία του Αγγελόπουλου](https://www.mixanitouxronou.gr/wp-content/uploads/2018/06/Megas-ALEKSANDROS-400x265.jpg)
Ειδήσεις σήμερα:
- Τουλάχιστον 4 νεκροί και 4 βαριά τραυματίες από τροχαίο στην Πύργου – Κυπαρισσίας. Νταλίκα παρέσυρε τρία ΙΧ
- Χάος στη Γαλλία μετά από σαμποτάζ στο σιδηροδρομικό δίκτυο. Έκαψαν και βανδάλισαν βαγόνια. 800 χιλ επιβάτες καθηλωμένοι
- Πανελλαδικές 2024: Πτώση βάσεων για τις περιζήτητες σχολές. Οι 5 σχολές με τις υψηλότερες και χαμηλότερες βάσεις
- “Σαν να ήμουν νεκρή”. Συγκλονίζει η κατάθεση της πρωταθλήτριας ενόργανης για την απόπειρα ασέλγειας από τον προπονητή της
Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr
ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΧΟΛΙΟΥ