Ασημένιο μετάλλιο ο Μίλτος Τεντόγλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου. Τον κέρδισε ο Κινέζος στο τελευταίο άλμα για 4 εκατοστά

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο ολυμπιονίκης στο άλμα εις μήκος, Μίλτος Τεντόγλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στο Όρεγκον των ΗΠΑ.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι κατετάγη δεύτερος στον μεγάλο τελικό του άλματος εις μήκος χάρη σε ένα σπουδαίο άλμα στα 8.32μ. με την πέμπτη προσπάθειά του.

Ο Κινέζος Γιανιάν Γουάνγκ “έκλεψε” το χρυσό με ένα τεράστιο τελευταίο άλμα στα 8.36μ. ξεπερνώντας κατά 33 εκατοστά την προηγούμενη επίδοσή του.

Τρίτος κατετάγη ο Ελβετός Σιμόν Εχάμερ με άλμα στα 8.16μ. Οριακά εκτός μεταλλίων έμεινε ο Κουβανός Μαϊκέλ Μασό με 8.15μ.

6. 8.20μ.

Έτσι, για πρώτη φορά στην ιστορία, η Ελλάδα είδε έναν αθλητή του μήκους να φτάνει τόσο ψηλά σε διοργάνωση τέτοιου επιπέδου.

Κανείς στο παρελθόν από αυτούς που είχαν συμμετάσχει σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα δεν είχε καταφέρει να ανέβει στο βάθρο, με καλύτερη έως σήμερα παρουσία εκείνη του Κώστα Κουκοδήμου το 1995 στο Γκέτεμποργκ, όπου είχε πάρει την 6η θέση.

Δείτε εδώ το “χρυσό” άλμα του Γουάνγκ:

“Με 8.32μ θα ήταν ντροπή να κερδίσω”

Ο Τεντόγλου μίλησε μετά τον αγώνα στην κάμερα της ΕΡΤ. “Νομίζω ότι οι προσγειώσεις μου ήταν απίστευτα κακές σήμερα. Με 8.32 μ. θα ήταν ντροπή να κερδίσω”, δήλωσε μεταξύ άλλων.

Πηγή εικόνας: ΕΡΤ (Youtube)

Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr