Μεγάλη νικήτρια του Μουντιάλ 2022 η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι. 4-2 στα πέναλτι τη Γαλλία μετά από συγκλονιστικό τελικό 3-3

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, που έληξε με σκορ 2-2 στην κανονική του διάρκεια και 3-3 στην παράταση, η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι νίκησε τη Γαλλία του Κιλιάν Εμπαμπέ στα πέναλτι με 4-2 και κατέκτησε το πρώτο της Μουντιάλ μετά από 36 ολόκληρα χρόνια και τρίτο συνολικά στην ιστορία της.

Έτσι, μπροστά σε 90.000 φιλάθλους, που κατέκλυσαν το Lusail Iconic Stadium, ο Λιονέλ Μέσι προσέθεσε στην πλούσια συλλογή του το μοναδικό τρόπαιο που του έλειπε και έγραψε κι επίσημα πλέον με “χρυσά γράμματα” το όνομά του στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Ο “τελικός του αιώνα”

Στο 23ο λεπτό, η Αργεντινή άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λιονέλ Μέσι. Στο 36′, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση των παικτών του Λιονέλ Σκαλόνι, ο Άνχελ Ντι Μαρία πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 2-0 για την Αργεντινή.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Αργεντινή θα κατακτούσε εύκολα το βαρύτιμο τρόπαιο, στο 80′ η Γαλλία μείωσε σε 2-1 με πέναλτι του Κιλιάν Εμπαπέ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ένα λεπτό αργότερα, με εξαιρετικό απευθείας σουτ, ο Γάλλος επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν ισοφάρισε σε 2-2 για τους “τρικολόρ” και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ο Λιονέλ Μέσι έδωσε με κοντινή προβολή ξανά το προβάδισμα στην Αργεντινή (3-2) και φάνηκε πως θα ήταν το “χρυσό” γκολ του τελικού και της καριέρας του.

Όμως, στο 118′ η Γαλλία κέρδισε ξανά πέναλτι, με τον Εμπαπέ να το εκτελεί εύστοχα και να φέρνει ξανά το ματς στα ίσια (3-3). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τη λήξη της παράτασης και ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι

Στη “ρώσικη ρουλέτα” ο Αργεντινός τερματοφύλακας, Εμιλιάνο Μαρτίνες αναδείχθηκε σε πρωταγωνιστή, καθώς απέκρουσε πέναλτι του Γάλλου μεσοεπιθετικού, Κίνγκσλεϊ Κομάν.

Οι Αργεντινοί ποδοσφαιριστές αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από την “άσπρη βούλα”, ενώ οι Γάλλοι έχασαν ένα ακόμη πέναλτι με τον Ορελιέν Τσουαμενί.

Ο αμυντικός Γκονσάλο Μοντιέλ εκτέλεσε εύστοχα το τελευταίο πέναλτι για την Αργεντινή και χάρισε το βαρύτιμο τρόπαιο στη χώρα του, η οποία “πλέει σε πελάγη ευτυχίας”.

Δείτε παρακάτω τα highlights του συγκλονιστικού τελικού του Μουντιάλ του 2022 ανάμεσα σε Αργεντινή και Γαλλία:

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (91΄ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (120΄+1 Ντιμπάλα), Ντι Μαρία (64΄ Ακούνια), Φερνάντες, Ντε Πολ (102΄ Παρέδες), ΜακΚάλιστερ (116΄ Πετσέλα), Μέσι, Άλβαρες (103΄ Λ. Μαρτίνες)

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ (120΄+1 Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (71΄ Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96΄ Φοφανά), Γκριεζμάν (71΄ Κομάν), Ντεμπελέ (41΄ Κόλο Μουανί), Ζιρού (41΄ Τιράμ), Εμπαπέ

Πηγή κεντρικής φωτογραφίας: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr