Ο σκύλος που δάγκωσε έναν ποδοσφαιριστή και έσωσε μια ομάδα από βέβαιο υποβιβασμό. Δείτε πώς οι πρώτες βοήθειες και οι καθυστερήσεις αποδείχθηκαν σωτήριες (βίντεο)

Ήταν μάλλον απίθανο να γλιτώσει τον υποβιβασμό η αγγλική Τορκί Γιουνάιτεντ, αν ο ειδικά εκπαιδευμένος σκύλος της αστυνομίας Μπριν δεν δάγκωνε έναν ποδοσφαιριστή της. Πέντε λεπτά καθυστερήσεων ήταν αρκετά για την ομάδα να παραμείνει στην κατηγορία. Έτσι ο αγώνας πέρασε στην ιστορία.

Τη σεζόν 1986 – 1987 η ομάδα της Τορκί βρισκόταν μόνιμα στη ζώνη του υποβιβασμού και ήταν η πρώτη χρονιά όπου ο ουραγός θα υποβιβαζόταν απευθείας στην τρίτη κατηγορία. Η τελευταία ευκαιρία για την ομάδα ήταν στο φινάλε της αγωνιστικής όταν θα φιλοξενούσε στην έδρα της την Κρου. Η Τορκί χρειαζόταν νίκη ή ισοπαλία για να παραμείνει στην κατηγορία.

Το ματς της χρονιάς

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι τα είχαν χαμένα καθώς η προοπτική του υποβιβασμού και το γεμάτο γήπεδο τους άσκησαν μεγάλη πίεση. Πριν καλά καλά το καταλάβουν είχαν δεχθεί δύο γκολ και όλα έδειχναν πολύ δύσκολα. Το δεύτερο ημίχρονο είχε τον ίδιο ρυθμό, ενώ η Τορκί είχε μειώσει σε 1-2 με γκολ-καραμπόλα. Λίγο μετά το γκολ των γηπεδούχων μία μικρή μερίδα οπαδών εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο άμεσα επέστρεψαν στις εξέδρες λόγω της παρουσίας αστυνομικών στο γήπεδο. Οι αστυνομικοί για να αποτρέψουν και άλλη εισβολή, παρατάχθηκαν μπροστά από τις εξέδρες έχοντας μαζί τους ειδικά εκπαιδευμένα σκυλιά.

Το «χρυσό» δάγκωμα από τον Μπριν

Όσο ο χρόνος κυλούσε η Τορκί γινόταν πιο επιθετική, ενώ είχαν σημειώσει και ένα δοκάρι στο 80ο λεπτό. Εννέα λεπτά πριν από τη λήξη οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ και ο Τζιμ ΜακΝίκολ, σκόρερ του πρώτου γκολ, πήγε να το εκτελέσει. Στην άκρη του γηπέδου δίπλα από το σημείο του κόρνερ, υπήρχε ένας αστυνομικός και δίπλα του ένα γερμανικό ποιμενικό με το όνομα Μπριν. Τη στιγμή που ο ΜακΝίκον έτρεξε να εκτελέσει το κόρνερ, το σκυλί του επιτέθηκε διότι ενστικτωδώς θεώρησε ότι ο ποδοσφαιριστής στράφηκε κατά του συνοδού του. Τον δάγκωσε στο μηρό και το δεξιό μπακ των γηπεδούχων έπεσε στον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες πέρασαν περίπου επτά λεπτά, ωστόσο ο διαιτητής του αγώνα έδειξε άλλα πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο της πεντάλεπτης καθυστέρησης οι παίκτες της Τορκί τα έδωσαν όλα και πέτυχαν το πολυπόθητο γκολ με τον Πολ Ντόμπσον που τους χάρισε την παραμονή στην κατηγορία. Τελικό σκορ: Τορκί – Κρού 2-2!

Μαζί με τον Πολ Ντόμπσον, ήρωας αναδείχθηκε και ο Μπριν, το σκυλί που «έδωσε» την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές της Τορκί να αγωνιστούν για άλλα πέντε λεπτά.

Οι πανηγυρισμοί των οπαδών της Τορκί μετά το τέλος του δραματικού αγώνα / Youtube

Εκείνο το απόγευμα στο «Plainmoor», γράφτηκε μία από τις πιο περίεργες σελίδες στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Μέρες αργότερα ο Τζιμ ΜακΝίκον συνάντησε τον Μπριν και «συμφιλιώθηκαν». Πως να μη γίνει άλλωστε, αφού το γερμανικό ποιμενικό «χάρισε» την παραμονή στην ομάδα του.