Ο ξυλοδαρμός του διαιτητή Μπάκα, μετά τον τελικό Κυπέλλου Παναθηναϊκός-ΑΕΚ. Το πέναλτι και η Μπριζίτ Μπαρντό

Βράδυ 29ης Απριλίου 1995. Ακριβώς 10 ημέρες μετά τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, ο διαιτητής του αγώνα, Φίλιππος Μπάκας δέχθηκε επίθεση από οκτώ άτομα στο Καλαμάκι.

Οι χούλιγκαν επέβαιναν σε μοτοσικλέτες και έστησαν ενέδρα στο ταξί, στο οποίο επέβαινε ο 38χρονος Μπάκας, μετά την άφιξή του στο αεροδρόμιο του Ελληνικού. Τον έσυραν έξω, του έριξαν γροθιές και κλωτσιές και τον χτυπούσαν με σιδερολοστούς στα πόδια και τα χέρια.

Καρ…, θα πληρώσεις γι’ αυτά που έκανες στην ΑΕΚάρα, τώρα θα δεις πώς πληρώνει η Original. Αν είσαι εσύ μια φορά μάγκας, εμείς είμαστε 30“, ήταν τα λόγια των χούλιγκαν, σύμφωνα με τον Μπάκα. Ανάλογες απειλές, ισχυρίστηκε ότι δέχθηκε, και από το τηλέφωνο τις προηγούμενες ημέρες.

Επί 20 λεπτά κρατούσαν ακινητοποιημένο το ταξί και δεν άφηναν τον ταξιτζή και τους επόπτες να βγουν να με βοηθήσουν. Συνολικά ήταν οκτώ άτομα και πρώτη φορά φοβήθηκα τόσο πολύ“, είπε ο 38χρονος διαιτητής.

Έκανε λόγο για “πληρωμένους δολοφόνους” που γνώριζαν με κάθε λεπτομέρεια το δρομολόγιό του. Ο τελικός προορισμός του ήταν η Καλαμάτα, όπου θα διηύθυνε τον αγώνα πρωταθλήματος της τοπικής ομάδας με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δράστες δεν βρέθηκαν ποτέ ούτε τιμωρήθηκαν.

new_collage_mpakas_traumatismenos

Ο διαιτητής Φίλιππος Μπάκας μετά την επίθεση που δέχθηκε από αγνώστους στο Καλαμάκι, την 29η Απριλίου 1995. Πηγή εικόνων: εφημερίδα “Τα Νέα”

Το κόκκινο βρακί και η …Μπριζίτ Μπαρντό

Ο λόγος, για τον οποίο ο Φίλιππος Μπάκας ξυλοκοπήθηκε, σχετιζόταν με μία απόφασή του, η οποία έκρινε τον νικητή του τελικού.

Υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού δύο λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης κι ενώ το σκορ βρισκόταν στο 0-0. Οι “πράσινοι” ευστόχησαν και στέφθηκαν κυπελλούχοι Ελλάδος.

Η οργή των οπαδών της ΑΕΚ για τον Μπάκα “ξεχείλιζε”. Αρκετοί δήλωναν στα τηλεοπτικά κανάλια ευχαριστημένοι με το ξυλοδαρμό του. Ο Μπάκας είχε αφήσει να εννοηθεί πως παράγοντες της ΑΕΚ, ήταν ο υποκινητές της επίθεσης.

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, Δημήτρης Μελισανίδης χαρακτήρισε “λίγο” τον Μπάκα για διαιτητή και προσέθεσε: “Καταδικάζουμε το γεγονός. Είναι φανερό όμως ότι η οργή και η αγανάκτηση του κόσμου, δεν αστυνομεύονται“.

Ο κ. Μελισσανίδης ειρωνεύτηκε την εικόνα του διαιτητή Μπάκα, ο οποίος ήταν γυμνός από τη μέση και κάτω, για να δείξει τα τραύματα που αποκόμισε με τα εξής λόγια:

Αυτό που ξέρω εγώ, κύριε Μπάκα, είναι ότι βγαίνετε στα κανάλια με το κόκκινο βρακί και το δείχνετε σαν τη Μπριζίτ Μπαρντό σε όλη την Ελλάδα“.

Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν οι πρώτοι που είδαν τους δράστες που επιτέθηκαν στον Μπάκα.

Η αποστολή των “πράσινων” επέστρεψε το βράδυ της 29ης Απριλίου στο Ελληνικό από την Ξάνθη και περίπου δέκα οπαδοί της ΑΕΚ τους αποδοκίμασαν έντονα.

Παραλίγο να δημιουργηθεί επεισόδιο, αλλά επενέβησαν οι πιο ψύχραιμοι και αποφεύχθηκαν τα χειρότερα. Όλοι οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού αναρωτιόνταν τότε για ποιο λόγο βρίσκονταν στο αεροδρόμιο οπαδοί της Ένωσης.

Δείτε στο ακόλουθο βίντεο τις τηλεοπτικές δηλώσεις του Φίλιππου Μπάκα μετά την επίθεση που δέχθηκε:

Το αμφισβητούμενο πέναλτι, το σκισμένο μανίκι και τα επεισόδια

Ο Φίλιππος Μπάκας διαιτήτευσε έναν από τους πιο επεισοδιακούς τελικούς.

Στο 118ο λεπτό του αγώνα,  καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του αμυντικού της ΑΕΚ, Μιχάλη Βλάχου και υπέρ του Πολωνού επιθετικού του Παναθηναϊκού, Κριστόφ Βαζέχα.

Η απόφαση του Μπάκα προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου. Οι παίκτες της ΑΕΚ, με πρωτοστάτη τον Στέλιο Μανωλά, επιτέθηκαν στον διαιτητή, οι παράγοντες των δύο ομάδων εισέβαλαν στο τερέν και επενέβη η αστυνομία.

mpakas_kai_paiktes_aek

Οι παίκτες της ΑΕΚ επιτίθενται στον διαιτητή Φίλιππο Μπάκα και η αστυνομία εισβάλλει στον αγωνιστικό χώρο. Πηγή εικόνων: Youtube

Ο Μανωλάς έσκισε το αριστερό μανίκι του Μπάκα, έβριζε και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Το δρόμο για τα αποδυτήρια ακολούθησε και ο Μιχάλης Βλάχος, επίσης για “ανάρμοστη συμπεριφορά” προς τον διαιτητή.

maniki_mpaka_collage

Ο Στέλιος Μανωλάς τραβάει και σκίζει το αριστερό μανίκι του διαιτητή Μπάκα. Πηγές εικόνων: εφημερίδα “Τα Νέα” και Youtube

Την ίδια ώρα, οι οπαδοί της ΑΕΚ πετούσαν κροτίδες, καθίσματα και μπουκάλια στο γήπεδο. Ορισμένοι έβαλαν φωτιά στα καθίσματα του Ολυμπιακού Σταδίου και οι συμπλοκές με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού και την αστυνομία ήταν έντονες.

Πάνω από 40 άτομα τραυματίστηκαν και 21 συνελήφθησαν, ορισμένα εκ των οποίων για πώληση πλαστών εισιτηρίων.

collage_epeisodia_oaka_1995

Πηγή εικόνων: Youtube

“Μητσάρα βαζέλα, βγάλε τη φανέλα”

Τα πάθη καταλάγιασαν ως ένα βαθμό, ο αγώνας ξαναξεκίνησε και την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Βαζέχα. Ο Πολωνός στράικερ ευστόχησε από την άσπρη βούλα, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 15ο κύπελλο της ιστορίας του.

Η Ένωση είχε την ευκαιρία να προηγηθεί νωρίς στο παιχνίδι, όταν στο 12ο λεπτό ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Σαραβάκος κέρδισε πέναλτι, το οποίο επίσης θεωρήθηκε αμφισβητούμενο.

Ο Σαραβάκος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα, Γιόζεφ Βάντσικ.

Οι οπαδοί του Παναθηναϊκού πίκαραν τον Σαραβάκο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς φωνάζοντας το σύνθημα: “Μητσάρα βαζέλα, βγάλε τη φανέλα“.

Δείτε στο παρακάτω βίντεο τη φάση του πέναλτι και τα επεισόδια που ακολούθησαν:

Τα πνεύματα,  ήταν οξυμένα πολύ πριν ο Φίλιππος Μπάκας δώσει το επίμαχο πέναλτι. Στο ημίχρονο του αγώνα, ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Γιώργος Βαρδινογιάννης διαπληκτίστηκε έντονα με τον αστυνομικό Φίλιππο Ζουμπούλη.

Τα ρεπορτάζ της εποχής ανέφεραν πως το επεισόδιο συνέβη, επειδή το όργανο της τάξης δεν επέτρεψε στον ισχυρό άνδρα της να πάει στα αποδυτήρια. Η ένταση δεν άργησε να μετατραπεί σε σύρραξη όλων όσοι βρίσκονταν στα αποδυτήρια.

Τη σκηνή κατέγραψαν τα τηλεοπτικά συνεργεία και έχει μείνει ως μία από τις πιο χαρακτηριστικές στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου:

Αρκετά χρόνια αργότερα, ο Φίλιππος Μπάκας είπε σε συνέντευξή του για τη φάση του πέναλτι: “Ποιο ήταν το λάθος μου; Έδωσα πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ στο 6’ και το έχασε ο Σαραβάκος. Τότε ήμουν καλός; Να μη δώσω το άλλο πέναλτι επειδή ήταν στο 118’; Γιατί; Πέναλτι ήταν το ένα, πέναλτι και το άλλο.

Αυτό που είδα, αυτό έδωσα. Δεν είχε καμία σημασία το χρονικό σημείο. Γιατί δηλαδή να μην το δώσω; Επειδή τελείωνε το ματς; Για να πάει στα πέναλτι και να είμαι ο καλός; Το DVD της φάσης πήγε στη FIFA και δικαιώθηκα. Είπαν ότι ήταν πέναλτι“.

Για την ιστορία, οι συνθέσεις των δύο ομάδων ήταν οι ακόλουθες:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Βάντσικ, Αποστολάκης, Ουζουνίδης (64’ Κολιτσιδάκης), Καλιτζάκης, Καπουράνης, Μπορέλι, Νιόπλιας, Γ. Χ. Γεωργιάδης, Μάρκος, Δώνης (73’ Αλεξούδης), Βαζέχα

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ατματσίδης, Αγορογιάννης (73’ Κοπιτσής), Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Κασάπης, Σαμπανάτζοβιτς (117’ Μπορμπόκης), Βλάχος, Σαραβάκος, Σαβέβσκι, Τσιάρτας, Δημητριάδης

Πηγή εικόνων κεντρικής φωτογραφίας: εφημερίδα “Τα Νέα”

Ακολουθήστε τη mixanitouxronou.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

Διαβάστε τις σημαντικότερες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στη mixanitouxronou.gr